A FIX TÖRTÉNETE

HELYSZÍN

A makerspace a Nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota déli szárnyának alagsorában található. Ez a palota a barokk komplexum része, amelynek építése 1750-1875 között zajlott. A palota készült el először 1777-ben, majd 1779-ben elkészült a római katolikus székesegyház is, amelyet 1780-ban szenteltek fel.

Roman Catholic Episcopal Palace of Oradea

A palota késő osztrák barokk stílusban épült és Franz Anton Hillebrandt bécsi építész alkotása, a bécsi Belvedere-palota kisebb másának szánták. 1773-ban a palotát tűz sújtotta, de az eredeti tervek szerint újjáépítették, 1777-ben fejezték be.

A székesegyházban rendszeresen szerveznek kulturális eseményeket, a kiállításoktól a klasszikus zenei koncertekig. http://www.varad.org/hu/

 

A nagyváradi római katolikus püspöki palota kertjét Forgách Pál (1747–1757) püspök kezdeményezésére alakították ki, aki megkezdte a Kárpát-medence legimpozánsabb barokk székesegyházának építési munkálatait is. Ehhez a székesegyházhoz adódott az a monumentális püspöki rezidencia, amelyet Adam Patachich püspök (1759–1776) gondozásában állítottak fel.

A barokk komplexum kertjének közelmúltbeli felújítását követően a terület szinte kezdeti konfigurációja helyreállt, visszahozva a XX. század eleji tájhangulatot.

 

A palota nyugati homlokzata mögött egy barokk kert található, amelyet egy domboldal teraszosításával alakítottak ki. Az U betű alakjában elrendezett palota három szárnya egy belső udvart határol, amelyet cour d’honneur néven ismernek, és az alsó teraszokhoz lépcsők sora kapcsolódik.

 

A palota déli szárnya előtt a cserjék geometriai kompozíciója látható, ezúttal líra alakban, amely a nagyváradi klasszikus zene dicsőséges napjaira emlékeztet, amikor az Patachich Ádám püspök által alapított székesegyházi zenekart olyan személyiségek vezették, mint Johann Michael Haydn vagy Carl Ditters von Dittersdorf.

A MAKERSPACE KONCEPCIÓ

Mi a makerspace?

A makespace egyfajta közösségi központ, ahol a közös érdeklődésű emberek összegyűlhetnek, projekteken dolgozhatnak, miközben ötleteket, felszerelést és tudást osztanak meg. A makerspace lehetővé teszi, hogy a közösség tagjai olyan termékeket tervezzenek, prototípusokat gyárthassanak, amelyek megvalósításához számukra egyébként nem hozzáférhető eszközök, például 3D nyomtatók és digitális gyártóberendezések szükségesek.

Az ötletek és az erőforrások szabad áramlása a makerspace központi elve. A makerspace köré szerveződő közösség még fontosabb, mint annak felszereltsége, ezért az események, workshopok és konferenciák a makerspace életének szerves elemeit képezik.

EGY MAKERSPACE SZÜKSÉGSZERŰSÉGE NAGYVÁRADON

Amikor a maker mozgalom a 2000-es évek elején útnak indult, széles körben DIY (Do It Yourself) jelenségnek tekintették, amely a barkácsolást a digitális korszakba emelte, hozzáférést biztosítva művelőinek a 3D nyomtatókhoz, lézer- és vinylvágókhoz, CNC marókhoz és egyéb felszereléshez az úgynevezett makerspace-ekben, hackerspace-ekben vagy FabLab-okban.
Az utóbbi évtizedben a mozgalom egy globális ökoszisztémává nőtte ki magát a szoftver-hardver integrációs megoldások prototípusainak elkészítéséhez. Az egykoron a fejlett gyártási módszerek informális tesztterülete gyorsan az a hely lett, ahol a következő generációs szakemberek és technológusok csiszolhatják képességeiket.

A makerspace-ek hozzájárulnak a helyi emberek készségbázisának növeléséhez is, a legmodernebb gyártási technikák városközpontokba való visszakerüléséhez, és új lehetőségeket adnak a termékek SK (saját kezűleg) előállítására. A helyszíni gyártás nemcsak a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének hatékony módja, hanem a fenntartható foglalkoztatási lehetőségek kiépítésének és a tagok számára a negyedik ipari forradalom sikeréhez szükséges know-how-k biztosításának is.

Fotó: Visit Oradea

Figyelembe véve a fentieket és Nagyvárad városának fejlődési ütemét, egy makerspace megnyitásának gondolata magától értetődő volt, multiplikátor hatással és sok előnnyel jár:

új gazdasági lehetőségek megteremtése;

a helyi lakosok egyidejű szolgálata és a szakemberek új generációjának inspirálása;

az innováció támogatása, a képzett munkaerő fejlesztése és a negyedik ipari forradalomra való áttérés ösztönzése;

a marginalizált területek stratégiai regenerálása a progresszív újra-iparosítás révén;

a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése felé vezető út felgyorsítása;

kiváló lehetőséget biztosít a városi márkaépítéshez.

A makerspace beilleszkedése egy olyan város ökoszisztémájába, mint Nagyvárad, valamint a helyi hatóságokkal, közösséggel és partnerekkel (egyetemek, kapcsolódó vállalatok) együttműködve, olyan üzleti klasztereket vonz majd be, melyek növelik a város versenyképességét és idővel csökkenthetik a város ökológiai lábnyomát is.