A KÖLTSÉGEK TÍPUSAI

Ha a költségekről beszélünk – és egy vállalkozónak állandóan beszélnie kell a költségekről és a költségek  folyamatos elemzéséről – négy nagy költségtípusról kell beszélnünk:  
  • a közvetlen költségekről
  • a közvetett költségekről
  • fix költségekről
  • és a változó költségekről

Közvetlen költségek

Ha közvetlen költségekről beszélünk, két példát említhetünk. Az idegenforgalmi szektorban  működő, egy panziót üzemeltető vállalkozásnál minden olyan költség, ami a panzió építésével,  működtetésével, a turistáknak felszolgált ételekkel kapcsolatos költség, közvetlen költség. Ezek mind olyan  költségek, amelyek nélkül lehetetlen lenne a szolgáltatásnyújtás.  A másik példa egy asztalosműhely. Ebben az esetben közvetlen költség minden termelési költség, amely  nélkül egy asztalos nem tudja fenntartani a vállalkozását. Ide tartoznak a nyersanyagbeszerzési költségek, a  deszkák, fogyóanyagok költségei, amelyek nélkül a vállalkozó nem tudja teljesíteni a felvett  megrendeléseket és nem tudja teljesíteni a vállalt termelést.

Közvetett költségek

A közvetett költségek azok a költségek, amelyek nem szükségesek közvetlenül a termeléshez vagy a szolgáltatásnyújtáshoz.   Tovább menve a panzió példájával, az, hogy van egy könyvelőnk, akit fizetünk, az  közvetett költség, mert a könyvelő munkadíja nem a szálláshely-szolgáltatás közvetlen költsége. Ugyanúgy, ha van egy szerződésünk egy olyan biztonsági céggel, amelyik őrző-védő szolgáltatásokat nyújt nekünk, ez  szintén közvetett költség. Ezek nélkül is végezhetjük a tevékenységeinket, nyújthatjuk a  szolgáltatásainkat a hozzánk érkező turistáknak. Ugyanez a helyzet a biztosítási költségekkel is. A könyvelő  által használt autó biztosítási költségei sem közvetlen, hanem közvetett költségek.

Fix költségek

A költségek egy második kategória szerinti besorolása a fix és a változó költségekre vonatkozik.   A fix költségek azok a költségek, amelyek a tevékenységi szinttől, az előállított tárgyak számától vagy a  nyújtott szolgáltatás számától vagy típusától függetlenül változatlanok maradnak egy bizonyos időszak  alatt. Megemlítjük itt a bérleti díjat, a biztosítási díjakat, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, a CASCO  biztosítást vagy olyan költségeket, mint a telefon- vagy internetelőfizetés.

Változó költségek

A változó költségek a termelés vagy a szolgáltatás mennyiségével arányosan alakulnak. Megemlítjük itt a  nyersanyagot, a rezsiköltségeket, a bérköltségeket. Még tovább gondolva a panzió példáját, ha egy szezon alatt vagy augusztus  hónapban a vendégéjszakák számának 20%-a vagy 70%-a le van foglalva, ez azt jelenti, hogy változó  költségeink lesznek az étellel, a nyersanyaggal, a ledolgozott órák és a szükséges alkalmazottak számával kapcsolatosan, azaz mindennel, ami ahhoz kell, hogy a turistáinkat ki tudjuk szolgálni. Ugyanígy, ha egy  asztalosnak van egy bútor-, konyhabútor- vagy más rendelése, ha például 100 széket kell előállítson, több  deszkaárut kell vásároljon, mint amennyit 10 szék előállításához, befejezéséhez vásárolna.

Összköltség = Fix költségek + Változó költségek