A KREATÍV ÜZLETI MODELLEK TÍPUSAI

Az üzleti modell egy terv arra nézve, hogy egy vállalkozás hogyan fog pénzt keresni. Ne feledjük, hogy vállalkozásunk valószínűleg nem fog csak egy üzleti modellbe illeszkedni. Bizonyos modellek, amelyek önmagukban nem méretezhetők jól, méretezhetőbbé és jövedelmezőbbé válnak, ha egy másik modellel párosulnak. A lehetőségek gyakorlatilag végtelenek, de az összes modell egyszerre történő elvégzése nem fog menni. Minél fókuszáltabbak vagyunk, annál könnyebb lesz diagnosztizálni a problémákat, megtalálni az ideális ügyfeleket és pénzt keresni.
Első lépésként meg kell érteni az egyes modellek előnyeit és hátrányait, hogy kiválaszthassuk, melyik lesz a legmegfelelőbb az üzleti vállalkozás számára. Ezután létrehozhatunk egy részletesebb üzleti tervet, hogy pontosan kitaláljuk, milyen termékeket/ szolgáltatásokat fogunk eladni, milyen költségekkel jár, ki mennyit fog felszámolni, hogyan szerezzük meg az ügyfeleket és még sok minden mást.

Gyártó - fizikai eszközök (termékek) létrehozója

Az alkotó fizikai eszközöket gyárt és közvetlenül a fogyasztónak ad el

Az ilyen típusú gyártók üzleti célja fizikai termékek létrehozása és közvetlen értékesítése az ügyfeleknek. Ezek a gyártók eladhatják termékeiket közvetlenül a fogyasztóknak akár élő értékesítőn keresztül, akár az e-kereskedelemen keresztül, akár egy közvetítőn keresztül. Ennek az üzleti modellnek a kulcsa az, hogy:
  1. a gyártók az eszközt (terméket) mindaddig birtokolják, amíg a végfelhasználó tőlük megvásárolja
  2. a gyártók vagy birtokolják, vagy ellenőrzik részvételüket az értékesítési csatornákon, amelyeket a vevők eléréséhez használnak.

Előnyök

Megnövelt árrés, márkaépítés és személyes kapcsolatok kiépítése az ügyfelekkel. Az Apple egy nagy, globális vállalat példája, amely termékeit közvetlenül az Apple Store-on keresztül értékesíti a fogyasztók számára.

Főbb kihívások

Olyan termékek létrehozása, amelyek kielégítik az ügyfelek igényeit, és e termékek hatékony terjesztése a fogyasztók számára. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozásnak két nagy és gyakran eltérő küldetésre kell összpontosítania (termelés és fogyasztói marketing).

Az Alkotó fizikai eszközöket gyárt és értékesít Forgalmazóknak vagy Kiskereskedőknek

Az ilyen típusú gyártók üzleti célja fizikai termékek létrehozása és értékesítése nagykereskedelmi vagy kiskereskedelmi közvetítőknek, akik aztán eladják ezeket a termékeket a fogyasztóknak.

Előnyök

Ezek a gyártók képesek a termékek hatékony létrehozására és gyártására összpontosítani. A gyártó több kereskedelmi csatornán keresztül széles kereskedelmi kitettségre tehet szert. A Gyártó az eszköz tulajdonjogait gyorsan másokra is átruházhatja, és értékesítésenként nagy mennyiségű terméket mozgathat. Ez a stratégia gyakran jó a tömegesen előállított slágertermékeknek vagy árucikkeknek.

Főbb kihívások:

A gyártónak el kell fogadnia az alacsonyabb margókat. A gyártó kevésbé ellenőrzi márkáját és vásárlói kapcsolatait.

Feltaláló - immateriális javak (virtuális vagy IP-termékek) létrehozója

Az alkotó közvetlenül az ügyfeleknek ad el

Az ilyen típusú alkotók üzleti célja egy megfoghatatlan áru létrehozása és eladása másoknak. Az immateriális javak értékesítését közvetlenül a Feltaláló, vagy a Forgalmazók vagy Brókerek közvetítheti. Ennek az üzleti modellnek a legfontosabb szempontja, hogy a feltaláló az immateriális javakra vonatkozó abszolút tulajdonjogokat eladja egy másiknak (ez nem korlátozott licenc vagy bérlet). Ez a fajta ügylet néha akkor fordul elő, amikor a pénzügyi nehézségekben (vagy csődben lévő) társaság eladja az általa létrehozott szellemi tulajdont, hogy fizetésképtelenné váljon.

Előnyök

Lehetséges a magas árrés.

Főbb kihívások

Jelentős üzleti kockázat az idő, az erőfeszítés és a pénz tekintetében, gyakran nagyon nehéz vevőket találni, nehezen méretezhető.

Vállalkozó

A vállalkozó olyan vállalat vagy magánszemély, amely cégeket hoz létre és ad el. Azok a személyek, akik cégeket hoznak létre és értékesítenek, „soros vállalkozók” vagy aktív korai fázisú befektetők. A társaságokat létrehozó és értékesítő szervezetek inkubátorok, kockázatitőke-társaságok és innovatív vállalatok. A siker mércéje ebben a kategóriában a ROIC – a befektetett tőke megtérülése maximalizálása. Azok a vállalkozások alapítói, akik nem adják el cégüket, nem számítanak bele az üzleti modellbe.

Előnyök

Potenciálisan egy sikeres vállalkozó fantasztikus megtérülést érhet el idő- és tőkebefektetéséből.

Főbb kihívások

Jelentős tőkeeszközök kockáztatása a vállalkozás megkezdése és növekedése során, a belépési korlátok leküzdése, a vállalatok illikvidek lehetnek, csőd lehet.