A LOGISZTIKA ALAPFOGALMAI ÉS TÍPUSAI

Sok kisvállalkozás számára rémálom lehet a termék szállítása egyik helyről a másikra. Stresszes, költséges lehet, és jelentős kockázatot jelenthet vállalkozásunkra és hírnevünkre. Tegyük fel, hogy valahol hibát követnek el az ellátási láncban, és az ügyfél a vártnál jóval később kapja meg a terméket. Vagy talán téves számítás történt a költségek tekintetében, ami a haszonkulcs jelentős csökkenéséhez vezetett. Vagy esetleg valami történt a szállítás során, ami a termék megrongálódásához vezetett.

Ha üzleti vállalkozásunk fizikai termékekkel foglalkozik, akkor a logisztika megértése és a tényezők figyelembevétele elengedhetetlenül fontos, és könnyen figyelmen kívül hagyható vagy rosszul kalkulálható.

Sokan, amikor meghallják a “logisztika” szót, elképzelnek egy raktárt, vagy szállítási folyamatot, kikötők között közlekedő teher- és konténerszállító hajókkal vagy nagy teherautókkal. Ezek azonban a hiányos megértés következményei, amelyek a logisztikának csak egy kis részét foglalják magukban.

Mi a logisztika?

A logisztika az áruk áramlása. A logisztika lényege az az áramlás, amely magában foglalja a vállalat termékeinek fogyasztókhoz történő eljuttatásának összes lépését és folyamatát. Az olyan raktározási helyek, mint a logisztikai központok és raktárak, nagy teherautókkal történő szállítás, valamint a hajóval és repülővel történő szállítás csak egy egyszerű ellenőrző pont az áruk áramlásán. Végül ebbe az áramlásba beletartozik az elosztórendszerekben történő információfeldolgozás áruk szállítása érdekében.

A logisztika típusai

Beszerzési logisztika: nyersanyagok és alkatrészek beszerzése

A beszerzési logisztika az áruk áramlása, amikor a gyártáshoz szükséges alapanyagokat és alkatrészeket beszállítóktól szerzik be. Ez a terület korábban nem keltett különösebb figyelmet, de most, amikor a különféle modellek kis tételes gyártása a fő termelési típus, sok cég aktívan folytatja a termelést azzal, hogy a szükséges anyagokat csak a szükséges mennyiségben és a szükséges időpontokban szerzi be (a áttérés az éppen időben történő gyártásra), mert az közvetlenül kapcsolódik a készletköltségek csökkentéséhez.

Termelési logisztika: anyaggazdálkodás, disztribúció a gyárakban, termékmenedzsment, szállítás

A termelési logisztika az áruk áramlása, amely magában foglalja a beszerzett alkatrészek és anyagok kezelését, a gyárban történő terjesztést, a termékmenedzsmentet, a csomagolást és a raktárba szállításokat. A későbbiekben ismertetett beszerzési logisztika és értékesítési logisztika simán összekapcsolásával optimalizálható a szállítás menedzsment, a raktári diszpécser menedzsment és a szállítás menedzsmentje, és a szállító járművek állapota kezelhető.

Értékesítési logisztika: szállítás raktárból nagykereskedőknek, kiskereskedőknek és fogyasztóknak

A logisztika jellemzően értékesítési logisztikára utal. A múltban ez főleg a kézbesítési központoktól és a logisztikai raktáraktól az elosztóhelyekig, például a nagy- és kiskereskedőkig történt szállítás. De most az online vásárlás és az e-kereskedelem miatt a közvetlen kézbesítés is nagy részét teszi ki ebből a mennyiségből. Legyen szó szállítási központokon és logisztikai raktárakon keresztül történő szállításról vagy közvetlen szállításról a termelőhelyekről, a szállítás és a szállítás hatékonysága és a készlet csökkenése elengedhetetlen ahhoz, hogy a szükséges árukat a szükséges embereknek a szükséges mennyiségben és a szükséges időben szállítsák. Ez hozzájárul az ügyfelek elégedettségének javításához is.

Visszaszerzési logisztika: Termékek, konténerek és csomagolások visszanyerése és újrahasznosítása

A visszaszerzési logisztika vagy a fordított logisztika az az áramlás, amely visszanyeri és újrafeldolgozza a szerepüket betöltő termékeket, konténereket és csomagolásokat. A későbbiekben ismertetett újrahasznosítási logisztikához hasonlóan az újrahasznosítás-orientált társadalmakban erre a folyamatra helyezzük a hangsúlyt.

Újrahasznosítási logisztika: Újrahasznosítható termékek és konténerek visszanyerése és újrafeldolgozása

Az újrafeldolgozási logisztika tipikus példája az üres dobozok, műanyag palackok és régi papír visszanyerése és újrafeldolgozása. A konténerek, csomagolások, régi számítógépek és tintasugaras patronok ugyanúgy visszanyerhetők és újrahasznosíthatók. A logisztika újrafeldolgozásának jelentősége az elmúlt években növekszik a környezetvédelem és az olyan anyagok hatékony felhasználása érdekében, mint a kisebb fémek.