A MEGFELELŐ MARKETING STRATÉGIA KIDOLGOZÁSA
Ha van is jól meghatározott céljuk a vállalkozásuk számára, marketingstratégia nélkül a mindennapi erőfeszítéseik semmivel sem fogják közelebb vinni önöket a cél megvalósításához.
Mielőtt hozzálátnak a marketingstratégia megtervezéséhez, fogalmazzák meg az általános üzleti céljukat. Ha ez megvan és rájöttek arra is, hogy melyik az a területet, ahol nagyon erősek, jöhet a marketingcélok megfogalmazása.
Egy induló vállalkozás esetében ilyen cél lehet például:
Behatolás egy létező piacra – a megfelelő pozicionálás és a világos és lehetőleg minél szűkebb szegmentálás sokat segíthet ebben
Teljesen új termék bevezetése a piacra
Új vevőszegmens megközelítése a piacon létező termékkel vagy annak egy másik változatával
A konkurencia túlszárnyalása (egy adott piacon, szegmensen vagy egy bizonyos termékkel)
- specifikusak – fogalmazzák meg pontosan, mit akarnak elérni
- mérhetőek – hatátozzanak meg mérföldköveket, amelyek mentén látják, hogy mikor érik el a céljukat, és menet közben tudják mérni, hogy hol tartanak
- elérhető – a célok illeszkedjenek a képességeikhez és a költségvetésükhöz
- realista – a célok legyenek megvalósíthatók az adott körülmények között
- időben meghatározottak – a kitűzött célokat lehessen elérni a határidőig
Hasznos tanácsok a marketing stratégia elkészítéséhez
- A jó marketingstratégiát nem kell megváltoztatni minden évben, de felül kell vizsgálni, amikor a célkitűzések megvalósultak vagy elévültek.
- Ha jelentős változások történnek, akár külsők (a piaccal, a versenytársakkal vagy új technológiával kapcsolatosak), akár belsők (az termékük vagy az önök helyzete jelentősen módosul), szükségessé válhat a stratégia módosítása.
- A piackutatás és piacelemzés szintén fontos része a marketingstratégiájuknak. Tudjuk már, hogy egy ilyen elemzés csak egy behatárolt időtartamot fed le. Ezért emlékeztetném önöket arra, mennyire fontos, hogy állandó figyelmet szenteljenek a piacnak, hogy képesek legyenek megőrizni a marketingstratégia fókuszát és helyénvalóságát.
- A potenciális vevők profiljából és a szükségleteikből következtetni lehet a vásárlási szokásaikra is. Ugyanakkor a demográfiai és pszichográfiai adatok segítségével a célpiacot szegmensekre tudják osztani.
Demográfiai adatok
A demográfiai adatok általában számokkal kifejezhetők, például a lakhely, a székhely, a jövedelem, a nyereség, az életkor, a vásárlási szokások – hogyan, hol és mennyit vásárolnak, mennyit költenek a mi termékeinkhez hasonló termékekre.
Pszichográfiai adatok
A pszichográfiai adatok szubjektívek, rendkívül ingadozók, ennek megfelelően kell is kezelni őket. Például: Mi érdekli őket? Milyen gondjaik vannak? Hogyan tudatosultak bennük ezek a problémák? Ugyan ide tartozik az is, hogy milyen közösségi média felületeket, hírportálokat, médiafelületeket és szakmai blogokat követnek.