A SZERVEZETI FORMÁK ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI

A vállalkozások közös jellemzői

  • önálló gazdálkodás
  • kockázatvállalás a tevékenység során
  • anyagilag érdekeltek az eredményességben
  • anyagi, jogi és erkölcsi felelősséggel tartoznak döntéseikért
A vállalkozások a gazdasági élet más szereplőitől függetlenül a társasági formától elkülönülten gazdálkodnak. Az alakulás során elhatározások milyen gazdasági tevékenységet kívánnak folytatni és hogy a piac mely szereplői számára biztosítják a szükségeteket.
A vállalkozás eredményét befolyásolja a vállalkozás jól megválasztott cél és eszközrendszere, tehát annyi alkalmazottat foglalkoztatott, ami a leghatékonyabb termelést, értékesítést biztosítja, berendezéseit, eszközeit a lehető legoptimálisabban használja ki.

A döntő különbség az egyéni vállalkozó és a kft között nem feltétlenül az adózási feltételekben van. A kft. cégforma mellett inkább jogi, felelősségi, családi és üzleti szempontok szólnak.
Az egyéni vállalkozó a teljes magánvagyonával felel a hitelezői, szállítói felé. Kft-nél a tag alapesetben nem felel a cég tartozásaiért. Ezt a szempontot akkor is érdemes figyelembe, ha ez a felelősségi szabály adott esetben csak elvi-jogi és nem valóságos különbségnek tűnik.  Ha konkrét fenyegetést nem is mindig tudunk hozzárendelni indokként, de a vállalkozásban mindig alapelv kell, hogy legyen: a privát vagyont kezeljük külön a vállalkozói vagyontól. Ahogy növekszik egy egyéni vállalkozás bevételben, foglalkoztatotti létszámban, eszközökben, kötelezettségekben – úgy válik egyre égetőbbé ezen elvi-jogi problémának a végleges gyakorlati megoldása – a gazdálkodó tevékenységnek kft-ben való továbbfolytatásával. A működés során is az üzleti életben a bevett cégforma a kft.
Az egyéni vállalkozó életében a vagyon átadása a  gyermekeknek csak a vagyontárgyaknak a vállalkozásból való kivonásával lehetséges, amelynek közterhei – áfa, szja, illeték –  miatt az ilyen ügyletet gyakorlatilag nem lehet, vagy nem érdemes végrehajtani.  Máshogy nem szerezhet a gyermek tulajdont az egyéni vállalkozásban.   Az egyéni vállalkozó halála esetére van ugyan az a szabály, hogy az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse az egyéni vállalkozói tevékenységet folytathatja (Evtv. 17.§) – de nem biztos, hogy az örökös egyéni vállalkozó szeretne, vagy tudna lenni.  Kft.  esetében a cégtulajdon egészben vagy részben való átadása a gyermekeknek,  azaz bevonásuk a cégbe egy eleve illetékmentes üzletrész-ajándékozással egyszerűen kivitelezhető, még a cégtulajdonos életében.  Halála esetén az üzletrész lesz a hagyaték tárgya – nem pedig a vállalkozás vagyona, eszközei, kötelezettségei.
A házastársi vagyonközösségnek adott esetben – ha ez fennáll –  ugyanúgy része az egyéni vállalkozói vagyon is, és a kft. üzletrész is. Az egyéni vállalkozói vagyont azonban elég körülményes megosztani – ha éppen a házasság felbontására kerülne sor – mert a vagyon megosztása annak vállalkozásból történő kivonást is jelent, annak áfa, illeték és egyéb közterhével. Ellenben a Kft. üzletrész megosztása – ha meg kell osztani a házasfelek között – nem érinti a vállalkozás vagyonát, működését, hiszen az ügylet megmarad két magánszemély privát ügyletének.
A vállalkozás eladását is elég nehéz kivitelezni egyéni vállalkozói formában. Ha lenne is vevő vállalkozásra, az értékesítés első akadályát az egyéni vállalkozói forma képezné. A cégértékelés nehézségeiről nem is beszélve. Mindezek a problémák nem állnak fenn kft. esetében, egy egyszerű üzletrész adásvétellel értékesíthető a cég. A beszámolók alapján a cég értékelése is könnyebben megkezdhető.
Kft-ként már választhatja a kisvállalati adó szerinti adózást is, míg egyéni vállalkozóként ezt nem teheti.

A következő kérdéseket gondold át jó alaposan

  1. Mi lesz a vállalkozásod fő tevékenysége? Kereskedsz, szolgáltatást nyújtasz, vagy esetleg termelsz?
  2. Be kell szerezned különböző engedélyeket a vállalkozásod tevékenységének elindításához?
  3. Egyedül, vagy többen szeretnétek összefogni, és vállalkozni?
  4. Mekkora összeg áll a rendelkezésedre / rendelkezésetekre már az induláskor?
  5. Mekkora árbevételre számítasz? Ez egész évben folyamatos lesz, vagy szezonális jellegű?
  6. Milyen egyszeri, illetve folyamatos költségeid lesznek?

Összefoglalás

Igazán lelkesítő, amikor a saját utatad akarod járni, és azzal akarsz foglalkozni, amit igazán szeretsz. Ehhez egy kiváló lehetőség arra, hogy elindítsd a cégalapítás folyamatát. 

Legkevésbé kockázatos egy egyéni vállalkozást alapítanod, vállalkozói vénád kipróbálására, hiszen ezt teljesen ingyenesen megteheted, és bármikor szüneteltethed is azt. Érdemes ebben gondolkodnod, ha túl nagy költséggel nem tudsz számolni a működése során, és a legkedvezőbb adózási forma szimpatikus számodra.

A korlátolt felelősségű társaság (és a részvénytársaság) bír a legmagasabb presztízzsel, viszont itt magasabb összegre is lesz szükséged az alapításhoz. Célszerű ebben a formában gondolkodnod, ha nagyobb forgalommal számolsz már a vállalkozásod indításakor is.