A VÁLLALKOZÁS JÖVŐKÉPÉNEK MEGHATÁROZÁSA
A vízió az elképzelt jövőt rajzolja fel.
A hatékony stratégiaalkotás egy jövőképpel kezdődik. A jövőkép a vállalkozás jövőorientált koncepciója. A stratégiai elképzelés kialakítása egy olyan gyakorlat, amely azon gondolkodik, hogy a vállalatnak hova kell haladnia a siker érdekében.
A jövőkép a szervezet lehetséges és kívánatos jövőbeli állapotának mentális képe. A jövőkép leírja a jövő iránti törekvéseket – a szervezet úti célját. Mondhatjuk, hogy a jövőkép álom – távoli, hosszú távú álom. A szervezet elképzelése, amelyet gyakran „a szervezet céljának” neveznek, a szervezet létének alapvető okát hivatott kifejezni.
A jó vízió jellemzői
Tiszta
– mindenki tisztán kell lássa, hogy merre tartunk
Egyszerű
– a munkaközösségben könnyebben elfogadják
Merész
– nem olyan merészen élni, mint félelmekkel teli
Emlékezetes
– amit könnyen megjegyeznek
Példák közismert víziókra
Egy közismert vízió, amely időközben átírásra is szorult, és jól is tették, a ’75-ből származó Windows Microsoft vízió, ami Bill Gatestől származik: Számítógép minden asztalon és minden otthonban. Micsoda bátor vízió volt ez annak idején, amikor még sehol híre se volt a számítógépeknek! Persze időközben ez megvalósult, és akkor át kellett írni, ezért ’99-ben a következőt mondták: Az emberek segítése kiváló szoftverrel, bármikor, bárhol, bármilyen eszközön. Tehát megnyíltak a lehetőségek, és minél több helyre el akarták juttatni a Microsoft termékeket.
A másik közsimert vízió az a Nokia vízója: Mi bevisszük az internetet az emberek zsebébe. Ez inkább küldetésszagú, de időközben aztán valaki másnak jobban is sikerült bevinni az internetet az emberek zsebébe. A Nokia, mivel visszautasította az Androidot, halálra ítélte magát, persze léteznek, de semmiképp nem abban a pozícióban, amiben ismertük valamikor.