AJÁNLOTT KUTATÁSI MÓDSZEREK

Tipológia

A kvantitatív kutatás


magába foglalja a számok, statisztikák felhasználását. Általában nagy népesség (emberek, termékek, vállalatok stb.) Adatainak összegyűjtésén és feldolgozásán alapul. A kutatási eredményt indikátorok (átlagok, százalékok, kvartilisek stb.), Grafikonok és táblázatok formájában fejezik ki. A következtetési statisztikák elveit gyakran használják, mivel a mintákon dolgoznak és becsléseket készítenek. A kvantitatív kutatás során általában megválaszolható kérdések: Mi? Hogyan? Melyik? Becsülik a piaci struktúrákat, a növekedési mutatókat, a volumeneket. Alapvető fontosságú a döntéshozatalban.

A kvalitatív kutatás


több árnyalatot tartalmaz, kapcsolatot teremt kevésbé kézzelfogható területekkel. Főleg a szociológia és a pszichológia ismeretein alapul. Szerepe erősen értelmező, olyan kérdésekben próbál segíteni, mint: Hogyan? Milyen módon? Miért? Az eredmények leíró jelentések, amelyeket gyakran vevői idézetek (szó szerinti), képek, fotók kísérnek. Kevésbé használják radikális döntések támogatására, de sokat segít a piaci jelenségek megértésében. A legtöbb szakértő azzal érvel, hogy a két megközelítés kiegészíti egymást. A mindkét szempontot ötvöző kutatás nagyon hasznos lehet a piaci jelenség megértésében.

Kvantitatív kutatási
módszerek

Kvalitatív kutatási
módszerek

A piackutatás hasznossága

A piackutatás nemcsak elméleti eszközként nőtt és fejlődött, hanem gyakorlatilag érvényesült a piacgazdaságokban, ami erősen jelzi hasznosságát.

 

A piackutatás felhasználási területei a következők:

  • A vállalat piaci helyzetének értékelése (piaci részesedés, az ajánlat vonzerejének szintje, a márka ismertségének mértéke stb.)
  • Stratégiai döntések támogatása (terjesztési csatornák pozicionálása, elindítása vagy megszilárdítása, új termékcsalád fejlesztése, márkaidentitás megváltoztatása stb.)
  • Döntések termékek, szolgáltatások vagy kampányok elindításáról. Kiigazításuk a célpiaci hatás növelése érdekében.
  • A vásárlóknak szóló programok fejlesztése (hűségprogramok, megnövekedett fogyasztás, tudatosság bizonyos témákban, információk stb.)
  • Az olyan projektek leállításának időzítése, amelyeket a piac nem fogad jól, és amelyek veszteségeket okozhatnak.