ÁRSTRATÉGIA

Az árazási stratégia az egyik legfontosabb tényező, amely egy cég bevételpotenciálját befolyásolja. Ez segít meghatározni azt az árpontot, amelyhez képest maximalizálhatják a termékek vagy szolgáltatások  eladásából származó nyereséget.

Az árak meghatározásakor számos tényezőt figyelembe kell vennünk,  köztük: 
  • a termelési és disztribúciós költségeket,
  • a versenytársak ajánlatait,
  • a pozicionálási stratégiákat,
  • és a vállalkozás vevőbázisát.

Árstratégia típusok

A prémium árak stratégiája

A prémium árakkal a cégek magasabb árakat határoznak meg, mint a versenytársaik. A prémium árak  általában hatékonyabbak egy termék életciklusának kezdetén, és ideálisak azoknak a kisvállalatoknak az  esetében, amelyek egyedi termékeket vagy szolgáltatásokat kínálnak. > Mivel a vevőknek azt kell érezniük, hogy a termékek értéke nagyobb, mint amit az árcédulán látnak,  azoknak a cégeknek, akik ezt a stratégiát alkalmazzák, keményen meg kell dolgozniuk, hogy ezt az érzetet  keltsék. Ezeknek a cégeknek a nagyon jó minőségű termék megalkotása mellett oda kell figyelniük a termék  csomagolására, a bolt díszítésére is, és össze kell hangoljanak mindent a prémium ár alátámasztására.

A behatoló árak stratégiája

Ez a stratégia a piac egy részének meghódítását jelenti, alacsony ár alkalmazásával. A behatoló stratégiák  azzal igyekeznek megszerezni a vevőket, hogy a piaci áraknál olcsóbban kínálják a termékeket és  szolgáltatásokat. Sok induló cég alkalmazza ezt a technikát, hogy elvonja a vevők figyelmét a  versenytársaktól. A behatoló árak azonban hajlamosak kezdeti bevételi veszteségeket okozni. 

Ha kellő erőforrás áll rendelkezésre, a vevők tudatosságának növekedésével megjelennek a nyereségek, és  miután kellően behatoltak a piacra, ezeknek a cégeknek növelniük kell az árakiat, hogy jobban tükrözzék a  helyzetet és a piaci pozíciójukat.

A gazdaságos árak stratégiája

Gazdaságos árakat gyakran gyorsan forgó fogyasztási cikkeket, általános élelmiszereket forgalmazó  vállalkozások, kiskereskedelmi, diszkont jellegű szupermarketek használnak. Ez az árstratégia a leginkább  árérzékeny vevőkre céloz. Azok a cégek, akik ezt a stratégiát használják, minimálisra csökkentik a  marketinghez, a termékek előállításához és elhelyezéséhez kapcsolódó költségeket. Ilyen esetekben a  vevők nem is várnak el különleges szolgáltatásokat vagy lehetőségeket a diszkonttermékek beszerzésekor.

Miközben ez a stratégia rendkívül hatékonynak bizonyult nagy cégek számára, mint például az Auchan, a  Metro, a REWE csoport vagy a RyanAir, a gazdaságos árak stratégiája veszélyes lehet a kisvállalkozásoknak.  Azoknak általában nincsenek olyan nagy eladásaik, mint a nagy cégeknek, és ilyen alacsony árakkal nem  tudnak kellő nyereséget generálni. 

Ezzel együtt az árcsökkentések szelektív alkalmazása a leghűségesebb vevőik esetében nagyszerű módja  lehet annak, hogy visszatartsák a vevőket a konkurenciától.

A támogatott ár

Első látásra azt mondhatjuk, hogy az olcsó légitársaságok is a gazdaságos árak stratégiáját alkalmazzák, amikor bizonyos  időszakokban bizonyos járatok megtöltésére adnak el jegyeket. Ha figyelmesebben megnézzük, láthatjuk,  hogy azok tulajdonképpen több árstratégiát alkalmaznak egyszerre. 

Eleinte az első helyeket nagyon olcsón adják (szinte behatoló, promocionális áron). Aztán a helyek zömét  gazdaságos áron adják el, és a legmagasabb árat (akár prémium árat) a járat utolsó helyeiért kell fizetni. Az ilyen  járatokra szóló jegyek többségének az árát annak a kevés, de nagyon drága jegynek az árából támogatják,  amelyet az utolsó pillanatban adnak el, illetve azoknak a termékeknek az árából, amelyeket a fedélzeten  több mint 200%-os prémium áron adnak el.

Egy másik példa a támogatott ár stratégiájára a mozi előcsarnokában lévő büfé esetében a belépőjegy az előcsarnokban eladott cikkeken szerzett nagy  nyereségekből támogatott termék. A mozik, akárcsak az olcsó légitársaságok, ritkán jutnak profithoz csak a  jegyek eladásából. Az a lényeg, hogy az elsődleges termék árát alacsony szinten tartsák, hogy a piac  nagyobb szegmense számára legyen elérhető, és az elvesztett nyereség visszaszerzéséért opcionális  cikkeket és szolgáltatásokat kínálnak azoknak a vevőknek, akik hajlandók akár négyszeres árat fizetni egy  adag pattogatott kukoricáért. 

Az értékár

A gazdaságos árak stratégiájának egy másik változatát az úgynevezett „értékárak” képezik, például az  úgynevezett „value meals” a McDonaldsban és más gyorséttermekben. A kifizetett alacsony ár azt az  érzetet kelti önökben, hogy több mindent kapnak, de ne kövessék el azt a hibát, hogy elhiszik, van  hozzáadott érték, ami a terméket vagy a szolgáltatást illeti. Az alacsony ár általában nem növeli az értéket!

A lefölözési stratégia

Ez a stratégia abban áll, hogy a vállalkozás a lehető legmagasabb árat szabja meg a termék bevezetésekor. A stratégia lényege, hogy segítse a maximalizálni az eladásokat úgy, hogy a vállalkozás az új termékeknek és szolgáltatásoknak a kezdeti szakaszban magas bevezető árat határoz meg. A vállalkozás aztán fokozatosan csökkenti az árakat, ahogy a konkurencia áruja megjelenik a piacon.

A stratégia egyik előnye az, hogy az első felhasználóknak való eladás során a cég maximalizálja a nyereséget, hogy aztán csökkentse az árakat az árra érzékenyebb fogyasztók megszerzése érdekében.

Ez a stratégia nemcsak segíti a cégeket, hogy megtérítsék a termékfejlesztés költségeit, de a jó minőség, a  kizárólagosság érzetét is kelti a piacra dobáskor.

A pszichológiai árak stratégiája

Tekintettel a helyi gazdaságra el kell ismernünk, hogy az ár jelentős gond marad a magyarországi fogyasztók  számára. A pszichológiai megfontolások alapján megszabott árak azokra a technikákra utalnak, amelyeket a  marketing azért használ, hogy bátorítsa a vevőket, hogy inkább érzelmi síkon reagáljanak, mint logikai  szinten. 

Jellegzetes példa a 1990 forintos ár megszabása egy termékre, ez bizonyítottan több vevőt vonz, mint a 2000 forintos, pedig a különbség nagyon kicsi. Ennek a jelenségnek az egyik magyarázata az, hogy a fogyasztók  inkább az árcédulán szereplő első számjegyre figyelnek, mint az utolsókra.

A csomagárak stratégiája

Csomagárakkal a vállalatok több terméket tudnak eladni kisebb összegért, mint amennyibe azok akkor  kerülnének, ha a fogyasztók külön megvennének minden cikket. Ez az árstratégia nemcsak abban segít  hatékonyan, hogy megszabaduljanak a helyet foglaló eladatlan árutól, hanem az értékérzetet is növelhetik  a vevőkben, hiszen gyakorlatilag ingyen kínálnak nekik valamit. 

A csomagár azoknak a vállalkozásoknak a legalkalmasabb, amelyeknek kiegészítő termékeik is vannak.  Például egy vendéglő hasznot húzhat a csomagárakból, ha a hét egy bizonyos napján minden eladott  menühöz csatol egy desszertet. A kisvállalkozásoknak azonban szem előtt kell tartaniuk, hogy a csomagban lévő nagyobb értékű elemekből származó nyereségnek ellensúlyoznia kell a kisebb értékű termék okozta  veszteségeket.

Az induló vállalkozások árképzési stratégiájának helyes kiválasztása

Az induló vállalkozások esetében az életképes árképzési stratégia beállítása összetett és nehéz folyamat  lehet. Ha nem helyesen állapítjuk meg a termékeink és szolgáltatásaink árát, – vagyis túl alacsony vagy túl  magas árakat szabunk meg – az tönkre is teheti a vállalkozásunkat.

Az állandó és a változó költségek

A termékekkel járó költségek kiszámítása viszonylag egyszerű lehet. A szolgáltatások költségei nem mindig  ennyire világosak. A munkával járó költségeket, a fizetéseket, az adókat, a díjakat, a biztosításokat és az  általános költségeket mind figyelembe kell venni.  

Mindezeket a költségeket számításba kell venni az árstratégiánkban, és gondolnunk kell az előre nem látott  költségekre is. Ezek rejtett költségek, amelyek megjelennek, mihelyt beindul a vállalkozás. Ezek a költségek  a kereslet, a piaci tendenciák és más körülmények függvényében változnak, és a mi árainknak is változniuk  kell ezekkel együtt.

Az ösztönzők, termékcsomagok és engedmények használata

Amikor már ellenőrzésünk alatt tartjuk a nyereséget és az állandó költségeket, elkezdhetjük kidolgozni azt az  árstratégiát, amellyel növelni tudjuk a cégünk láthatóságát és egyre több vevőt szólítunak meg. A pszichológiai árak stratégiája alacsony ár benyomását keltheti a vevőkben anélkül, hogy jelentősen  befolyásolná a nyereséget. Ugyanakkor ideje engedményeket és termékcsomagokat kínálnunk, hogy  hozzáadott értéket mutassunk fel.

Az árak differenciálásának használata 

Egy vállalkozás indításakor az egyik legnagyobb nehézség az, hogy megkülönböztessük magunkat a  konkurenciától. Ennek a szükségszerűségnek szintén befolyásolnia kell az árstratégiánkat. De nem az ár az  egyetlen, ami differenciálhat egy vállalkozást. A hozzáadott értékű szolgáltatás, a demográfia, a földrajz, és  újabban a vevő pszichográfiája is fontos.Tanulmányozzuk figyemesen, mit csinálnak a versenytársak.  Állapítsuk meg helyesen, mi különböztet meg minket tőlük, és húzzunk hasznot belőle!

A konkurencia és a piaci kereslet megértése

Sok esetben a cégek a legalacsonyabb árat kínáló forrásként akarnak betörni a piacra. Ez a megközelítés a  piac és a versenytársak megfelelő elemzésének hiányából fakad, túl egyszerűen azt képzelvén, hogy  megnyerhetik a piacot a legalacsonaybb árat ajánlva.  

A legtöbb esteben a legkisebb ár nem hódítja meg a piacot, és a legkisebb ár nem biztosít jó pozíciót egy kisvállalkozásnak. 

Ez a stratégia arra készteti a vevőket, hogy a termékünket vagy szolgáltatásunkat egyszerű árunak lássák, és  elrejti a hozzáadott értékeket, amelyeket kínálnak.  

Ráadásul a konkurencia képes arra, hogy kisebb működési költségekkel és elégséges erőforrásokkal  tönkretegyen minden kicsi vállalkozást, amely csak az árak szintjén próbál versenyezni. 

Az árképzési stratégiánknak számításba kell vennie a „plafonárat” is, azt a legnagyobb árat, amelyet a  piac arra a termékre, szolgáltatásra elvisel. Lehet, hogy a piac legmagasabb ára nem a plafonár. 

Az árak rugalmasságának megértése

A rugalmas termékeknek és szolgáltatásoknak általában számos helyettesük van. Egy rugalmas termék vagy  szolgáltatás árának növekedésével a kért mennyiség rohamosan csökkenhet.

Példák rugalmas termékekre  és szolgáltatásokra:

  • bútorok
  • személygépkocsik
  • luxuscikkek
  • tervezési szolgáltatások
  • mérnöki  szolgáltatások
  • szakmai szolgáltatások
  • vagy szállítási szolgáltatások

A nem rugalmas javak vagy szolgáltatások azok, amelyeknek kevesebb alternatívájuk van, szükségszerűek,  és az árak változása nem befolyásolja túlságosan a kért mennyiséget. Ilyen nem rugalmas javakra példa a  földgáz, az villanyáram, a víz, az innivalók, a ruhanemű, a dohány, az alapélelmiszerek és az üzemanyagok.

Következtetések

Következtetésképpen: egy induló vállalkozásnak nem elég egy jó ötlet és a kemény munka. A vállalkozás  sikeréhez lényegbevágó, hogy legyen egy alkalmazható és megfelelő árstratégiánk. Ugyanilyen fontos a  piac és a saját vállalkozásunk változásainak folyamatos nyomon követése.  

Ha a termékeink és szolgáltatásaink megtervezése során elég időt szánunk a fenti szempontok  végiggondolására és a helyzetünk feltérképezésére, könnyebben fogjuk tudni azonosítani azt az árstratégiát,  amelyik a cégünk számára a legalkalmasabb. Idejében fel tudjuk mérni a vevők árérzékenységét, és ennek  megfelelően tudunk majd engedményeket adni.