AZ ÁRAK KISZÁMÍTÁSA EGY KREATÍV VÁLLALKOZÁSBAN

  • Tudjuk, hogyan kell kiszámítani a kreatív termék önköltségi árát?
  • Mennyibe fog kerülni egy kreatív termék előállítása, hogy kiszámíthassuk nagykereskedelmi és kiskereskedelmi árát?
  • Tudjuk, mit vegyünk figyelembe az önköltség-számításban?
  • Mi a helyzet a kemény munkával és idővel, a stúdió helyével és az anyagköltségekkel?
  • Mi van a marketingünkkel vagy felszereléseinkkel?

1. lépés: Számoljuk ki az óránkénti általános költségeket

Kezdjük az éves üzleti költségek azonosításával. A rezsiköltségek olyan költségek, amelyeket fizetni kell, függetlenül az értékesítéstől. Gondolkodjunk a következőképpen: a költségek, amelyeket meg kell fizetnünk akkor is, ha nyaralás vagy betegség van. Ide tartozik például a stúdióbérlet, a telefon, a mobil, a biztosítás, a közüzemi szolgáltatások, a marketing, a tárolás, az üzleti díjak és a felszerelés (ha ez drága, akkor osszuk el az utóbbi költségeit néhány évre!) Ezek azok a számlák, amelyeket rendszeresen fizetünk. Ne foglaljuk bele a  fizetésünket vagy alapanyagainkat ebben az első lépésben, ezekre később térünk ki. A vállalkozás általános költségeinek megtalálásának legjobb módja a havi vagy negyedéves számlák ellenőrzése, az év során felmerülő különféle általános költségek azonosítása, és mindegyik táblázatba vagy papírra történő felsorolása. Ha  nagyon új a vállalkozásunk, és még nem fizettük ki ezeket a költségeket, akkor feltétlenül tanulmányozzuk, hogy mi lenne a tényleges általános költség. Ne találgassunk!

2. lépés: Számoljuk ki az órabérünket

Mennyit akarunk keresni?  Tudnunk kell, mennyi pénzre van szükségünk ahhoz, hogy megéljünk, fedezzük a személyes költségeket, például bérleti díjat, ételt, ruhákat, ünnepeket stb. Ha nem tudjuk a választ, akkor kutatást kell végeznünk és meg kell találnunk, mennyi pénzre van szükségünk megélhetéshez.

3. lépés: Számítsuk ki a teljes óradíjat

Ez nagyon egyszerű, mivel össze kell adni az 1. lépést (az óránkénti általános költségeket) a 2. lépéssel (órabér).

4. lépés: Mennyi időbe telik egy kreatív termék gyártása?

Ez a következő lépés a termék költségeinek kiszámításához kissé trükkös lehet! Vezessünk munkaidő-nyilvántartást és naplót. Lehet, hogy meglepődünk, mennyire eltér a találgatásunk a valóságtól! Remélhetőleg hatékonyabbá és eredményesebbé tettük termelésünket azáltal, hogy különböző munkákat kombináltunk, és termékeket gyártottunk kis tételekben. Ne felejtsük el dokumentálni az összes gyártási folyamatot. Meg kell vizsgálnunk, hogy többet termelünk-e, vagy hatékonyabbá válik-e az időnk?

5. lépés: Számítsuk ki a teljes anyagköltséget

A kreatív termék önköltségének kiszámításához a következő lépés az összes anyagköltség összeadása. Nagyon fontos, hogy nyilvántartást vezessünk az összes anyagköltségről és a bevételekről is. Ne használjuk a legolcsóbb anyagokat: Gondoljunk az anyaggal hozzáadott értékre, és győződjünk meg arról, hogy a költségek alacsonyabbak, mint az észlelt érték. Megéri? Ha például nagyon olcsó cipzárt használunk, akkor a teljes termék olcsónak tűnik, de valószínű, hogy hamarabb el is törik, és a törött cipzár cseréjének költségei jóval magasabbak, mint egy jó cipzár használata.

6. lépés: Adjuk hozzá az esetlegességet

A készenléti esetek „minden esetre” 10% körüli eshetőségi százalékot javasolunk. Ha nagyon drága a termékünk, akkor alacsonyabb százalékot válthatunk ki, vagy ha sok tapasztalatunk van hasonló termékekről, akkor ezt a számot is csökkenthetjük.Az esetlegesség lehetővé teszi a hibákat, a rejtett extrákat stb., és lehetővé teszi, hogy kedvezményeket vagy különleges ajánlatokat kínáljunk.

7. lépés: Számítsuk ki a teljes önköltségi árat

Az utolsó lépés annak kiszámításához, hogy a termék mennyibe kerül! Adjuk hozzá a 4. lépést + 5. lépés (anyagköltségek). Az árképzési modellje azon alapul, hogy mit és hogyan csinálunk. Ez egy hagyományos formula, amikor egy terméket vagy egy munkát árazni kell.

Árazási problémák

Ha az ár túl alacsony ...

Nem fogunk elég pénzt keresni ahhoz, hogy üzleti tevékenységet folytassunk. Megkockáztatjuk a veszteséget, mert nincs elég pénzünk marketingünk kifizetésére. Nem is beszélve arról a felfogásról, amelyet az ügyfelek számára megengedünk termékeinknek és márkánknak: olcsó, rossz minőségű, alacsony értékű, alku vásárlás, emlékezetes.

Amikor az árazás középszintű ...

Nem fogunk elég pénzt keresni a növekedéshez. Örökké abban a teremtési, eladási, létrehozási, eladási ciklusban leszünk, de soha nem törünk ki belőle, hogy többet hozzunk létre és többet adjunk el, mert nincs elég pénzünk többre. Igen, több pénzre van szükségünk ahhoz, hogy többet keressünk belőle.

Ha túl magas az ár …

Megkockáztatjuk az ügyfelek elidegenedését. Esélyes hogy időnként lesznek eladásaink, azonban mivel saját készítésű termékeink nincsenek elérhető áron a piacon, bizonytalan bevételi tendenciára számíthatunk.