KÉSZPÉNZÁRAMLÁS - CASH FLOW
A készpénzáramlás a pénznek a cégbe és a cégből történő mozgása. Tulajdonképpen arra vonatkozik, ahogyan beérkezik és távozik a pénz, a cégünk vagy általában egy vállalkozás bevételei és kiadásai formájában.
Egyesek azt mondják, hogy a készpénzáramlás a király, mert a készpénzkészletre, a rendelkezésre álló pénzre vonatkozik. Azt mondják, hogy a készpénzkészlet, a készpénz, a rendelkezésetekre álló pénz döntési hatalmat biztosít. Azt a hatalmat, hogy megvásároljátok-e vagy sem a vállalkozásotoknak szükséges dolgokat, tárgyakat. A készpénzáramlás megközelítése szerint a pénz a vér a vállalkozásotokban.
A készpénzáramlás lehet pozitív – ez azt jelenti, hogy a bevételek nagyobbak, mint a kiadások.
A készpénzáramlás lehet negatív – a kiadásaink, egy vállalkozás, egy cég kiadásai egy időszakon belül nagyobbak, mint a bevételek.
Példa készpénzáramlásra
Ha rendelkezésre áll a jövedelemre és a ráfordításra vonatkozó információ, akkor meghatározhatjuk a vállalat státusát egy időszakon belül, például havonta, negyedévente, félévente vagy évente. Vagyis a cash flow-k révén ismerjük meg a társaság likviditására vonatkozó adatokat, annak érdekében, hogy a lehető legjobb döntést hozhassuk meg a pénzügyi jövőre vonatkozóan.
A cash flow-k nem használják a “profit” vagy “veszteség” kifejezéseket.
A pénzforgalom elkészítéséhez el kell készíteni egy táblázatot, amelybe az értékelni kívánt időszakokra vagy hónapokra vonatkozó oszlopok vannak elhelyezve, és a sorokba helyezni a pénzbeáramlást és -kiáramlást , például a bérek, adók, eladások között.
Hibák, amelyek befolyásolhatják a készpénzáramlást
- irreális módon becsüljük meg a jövedelmet;
- olyan költségeket vállalunk, amelyek meghaladják a jövedelmeket és nincs miből finanszíroznunk ezeket a költségeket;
- az ügyfelektől nagyon hosszú fizetési határidőket fogadunk el, nem 30-45 napot, hanem 60-90 napot;
- nem tervezzük meg a cash flowt, azaz nem foglalkozunk azzal az év elején vagy hathavonta, félévente, hogy hány számlánk van, hány szerződésünk van, miben állapodtunk meg az ügyfeleinkkel és a szállítókkal, hogyan kell fizessünk és mit tudunk tenni annak érdekében, hogy ne legyünk fizetésképtelenek.