A CSAPAT PROFILJA

Miért készítsünk csapatprofilt?

A profilokat azért hozzuk létre a különböző szociális hálókon, legyen szó Facebookról, LinkedINről, Twitterről, Instagramról, hogy megismerjenek minket, tehát tudják az emberek, hogy kivel van dolguk, kivel beszélgetnek, kitől kapnak üzenetet. Ez a csapatprofilban sincs másképp, ugyanis a csapatprofilnak a fő célja az, hogy az embereket oly módon fedezze fel, oly módon tárja fel a többiek számára, hogy az egy alap legyen az egész csapatnak a működésében. Ez alatt azt értjük, hogy a tagok egymást ismerve tudjanak számítani egymásra, tudják, hogy ki mire képes, kit mikor lehet megkérni erre vagy arra, mert ezek a formális eszközök és dokumentumok nem mindig adnak erre lehetőséget. A munkaköri leírás, az állásinterjú – nem mindig megfelelő eszközök arra, hogy mindent megtudjunk a kollégákról. Nem beszélve arról, hogy ugye, az évek során mindenki fejlődik, és ezeket jó, ha időközönként frissítjük. Tehát, a lényege, hogy együttműködési alapot biztosítson azáltal, hogy ismertté tesszük az embereinket az egész csapat számára.

Mi a csapatprofil?

A csapatprofil lényegében az összes tagból összeálló kép.

Egy csapat akkor lesz hatékony, ha nem ugyanolyan képességű és nem ugyanolyan személyiségjegyekkel bíró emberekből áll.

A csapatprofil készítésének lépései

Fontos kihangsúlyozni, hogy a csapatprofilt azután hozzuk létre, miután létre jött a szervezeti ábra, vagyis az organigram, mert így akkor tudjuk, hogy ki kivel, mikor, hogyan kommunikál, így azokra a kapcsolatokra tudjuk tenni a hangsúlyt, ahol igazán szükség van erre.

A csapat céljainak meghatározása

Nézzük meg, miért fontos, hogy a csapatnak célokat határozzunk meg. Elsősorban azért, hogy mindenki azokat fel tudja vállalni. Ez alatt azt érjük, hogy a célok kitűzésébe be kell vonni az embereket, hadd mondják el, hogy mit szeretnének elérni a csapattal és egyénileg, mert minél jobban összhangba tudják hozni az egyéni és a céges céljaikat, annál jobban implikálódnak, annál jobban szinkronba kerülnek a vállalattal.

Az egyéni profil

Beszéltünk már a profilról, a profilokról a kompetenciák összeállításánál. Az egyéni profil már személyi, nagyon egyéni, ezt már maga az egyén tölti ki. Ebben a lépésben állítsuk össze az egyéni profil lapot, vagyis egy olyan kérdőívet, ahol különböző kérdésekre válaszolhat.

 

Példák kérdésekre:

  • Mi kötelez el a közös célok iránt?
  • Milyen képességekkel és készségekkel lépek be a csapatba?
  • Mitől vagyok hatékony a csapatértekezleteken?
  • Hogyan tudnám jól tartani a kapcsolatot a többiekkel?
  • Mitől vagyok jó csapatvezető?
  • Milyen területeken tudnék nagyobb felelősséget vállalni?
  • Milyen problémák megoldásában vagyok
    nagyon jó?
  • Milyen forrásokra van szükségem a munkám során?
  • Mit szeretnék újítani?
  • Hogyan érzem jól magam a munkahelyen?

Rakd össze a csapat profilját

Miután megszereztük az információkat a csapattagoktól, kitöltjük ezt a mátrixot:

Következtetések

Elkészült a mátrix a csapat profillal, ez után érdemes két kérdéssel a következtetéseket is levonni.

1. Mik a csapat erősségei? Ez azért fontos, hogy ne a gyengeségekre fókuszáljunk, hanem az erősségekre, hogy azokból építkezzünk. A gyengeségekre nem tudunk építkezni, az erősségekre viszont igen, és ha azokra figyelünk, akkor azokat jól fel tudjuk használni.

 

2. Vannak-e olyan területek, ahol a csapat tagjai vagy az egész csapat támogatásra
szorul? Tisztázzzuk le, hol kellene beavatkozzunk annak érdekében, hogy a csapatunk profilja még jobb, még hatékonyabb és még eredményesebb képet mutasson.